enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,4126
EURO
9,0363
ALTIN
441,98
BIST
1.542
BITCOIN
$33.590
ETHEREUM
$1.253,9500
BITCOIN CASH
$0,3542
LITECOIN
$0,2751
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Rüzgarlı
15°C
İstanbul
15°C
Rüzgarlı
Pazar Sağanak Yağışlı
13°C
Pazartesi Yağışlı
15°C
Salı Çok Bulutlu
16°C
Çarşamba Yağışlı
13°C

Dünyayı Titreten Türk Hükümdarlar

Selam Devirsiz Okurları Bugün Sizler İçin Dünyayı Tir Tir Titreten 10 Türk Hümdarı Derledik…

Dünyayı Titreten Türk Hükümdarlar
16.06.2020
0
A+
A-

1) Mete Han

Hun Devleti Hükümdarı Mete Han (MÖ 209-MÖ 174)Oğuz Kağan olarak da bilinen Mete, Hun İmparatoru Teoman’ın oğlu, 10’luk sistemin mucididir. Günümüzdeki düzenli ordunun temelleri de kendisi tarafından atmıştır. Ayrıca Mete Han Çin’i vergiye bağlayan ilk hükümdardır.

2) Atilla

Avrupa Hun Devleti Hükümdarı Attila (395-453)Germen (Alman) efsanelerinde Attila, çok büyük ve iyiliksever bir hükümdardır. Attila'nın sarayında birçok Germen hükümdarı yaşar. Nibelungen Destanı, Hun-Germen mücadelelerinden meydana gelir. Bu hikâyelerde Attila, Etzel adında büyük otoriteye sahip, barışsever ve yalnız asilere karşı kılıç kuşanan asil ruhlu bir hükümdardır. Avrupa Hun İmparatorluğu'nun başkenti olan Etzelburg adının buradan geldiği bilinmektedir. Attila M.S. 453 yılında son eşi tarafından gerdek gecesi öldürüldü.

3) İstemi Yabgu

Göktürk Devleti kurucusu İstemi Yabgu (530-583)Tarihteki ilk Türk adıyla kurulan Göktürk Kağanlığının batı kanadının hükümdarıdır. Devlet yönetimi sırasında ağabeyine saygılı davranmış, BuminKağan’ın hükümdarlığına tepki göstermeyerek merkezi otoriteye sahip çıkmıştır. Devlet İstemi yönetimindeyken en geniş sınırlarına ulaştı.

4) Bilge Kağan

II. Göktürk Devleti Kağanı Bilge Kağan (683-734)Göktürk Yazıtları Bilge Kağan döneminde yazılmıştır. Bilge Kağan döneminde Göktürk Devleti’nin sınırları Çin’in Şan-Tung ovasından, İç Asya’da Karaşar bölgesine, kuzeyde Bayırku sahasından Ani Irmağı çevresi ve Batı Demir Kapı’ya (Ceyhun Irmağı’nın yakınında Semerkand-Belh yolu üzerinde) kadar ulaştı.

5) Alp Arslan

Büyük Selçuklu Sultanı Alp Arslan (1029-1072)Büyük Selçuklu Devletinin en önemli hükümdarlarından biri olan Alparslan, 1071 yılında Bizans ile yaptığı Malazgirt Savaşı ile aklımıza kazınmıştır. İlk kez Anadolu'nun kapılarını Türklere açan savaşı kazanmasıyla Bizans'a büyük darbe indirmiştir.

6) Selahattin Eyyubi

Eyyubiler Devleti Hükümdarı Selahattin Eyyubi (1138-1193)Hayatı boyunca Haçlılar'la savaşıp, "Bizim görevimiz Allah'ın adı yüce olsun diye düşmanlarımızla sonuna kadar savaşmaktır.'' demiştir.

7) Gazneli Mahmud

Gazneliler Devleti hükümdarı Gazneli Mahmut (2 Kasım 971 – 30 Nisan 1030)Gazneli Devleti’nin hükümdarı olan Sultan Mahmut, “Sultan” unvanını kullanan ilk Türk hükümdardır. Karahanlılar ile bir antlaşma yapıp kuzey cephesini emniyete aldıktan sonra, Hindistan’a İslamiyet’i yaymak için tam 17 adet sefer düzenlemiştir. Rivayetlere göre Gazneli Mahmut verem hastalığından vefat etmiştir.

8) Hülagü Han

İlhanlılar Devleti Hükümdarı Hülagü Han (1217-1265)Emeviler ve bazı Abbasi halifelerinin Türklere karşı kötü muamele etmesi sonucu uzun yıllar Araplarla savaşmıştır.

9) Osman Bey

Osmanlı Devleti Kurucusu Osman Bey (1258-1326)Osman Bey, ileride Osmanlı İmparatorluğu olacak olan Osmanlı Beyliği'ni 1299 yılında kuran aşiret reisidir.Osman Bey, babası Ertuğrul Gazi'den devraldığı Kayı aşiretini genişleterek Anadolu Selçuklu Devleti'nden bağımsızlığını ilan etmiştir.

10) Emir Timur

Timur İmparatorluğu'nun hükümdarı Emir Timur (1336-1405)Tarihin gördüğü en büyük askeri ve siyasi dehalardan biri olarak kabul edilen Timur, sağ ayağı aksak kalacak şekilde darbe aldığından dolayı kendisine Farsça 'Timurlenk', Türkçe olarak ise 'Aksak Timur' denilmekteydi.Fethettiği hiçbir ülkede de âlimlerin incitilmesine müsaade etmemiştir. Ayrıca Timur’un Orta Asya göçebelerinin İslamlaşmasında büyük rolü olmuştur. 1402'de yapılan Ankara Savaşı'nda Yıldırım Bayezid'i mağlup ettikten sonra Çin’e seferdüzenlerken Otrar’da 69 yaşında vefat etti.

[zombify_post]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.